W dniu 24.02.2018 r. grupa 70 turystów wzięła udział w imprezie pn. „Ku Niepodległej przez Puszczę Kozienicką I Rata – zima” zorganizowanej przez Oddział PTTK w Kozienicach oraz Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych. Powyższa impreza wpisuje się w hasło programowe PTTK na rok 2018, które brzmi – „Na Szlakach Niepodległości”, a także w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wśród uczestników byli uczniowie zrzeszeni w Szkolnych Kołach Krajoznawczo-Turystycznych przy Publicznych Szkołach Podstawowych w Wólce Tyrzyńskiej, Słowikach i Zajezierzu wraz z opiekunami, uczniowie z PSP Nr 4 w Kozienicach, grupa turystów z Poniatowej, przedstawiciele Lubelskiego Klubu Turystyki Kolarskiej „Welocyped”, członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych oraz turyści indywidualni z Kozienic i okolic.
Na wstępie kierownik imprezy Maciej Zając z PTTK Oddział w Kozienicach powitał wszystkich uczestników i przedstawił program oraz zapoznał wszystkich z głównymi zagrożeniami jakie mogą wystąpić na terenach leśnych, zasadami związanymi z poruszaniem po szlakach leśnych i zakazami obowiązującymi na terenie Nadleśnictwa Kozienice. Pierwszym punktem programu była prelekcja przy kościele pw. św. Jakuba w Świerżach Górnych, gdzie przy tablicy upamiętniającą bitwę powstańców styczniowych z dnia 25.03.1863 r. Krzysztof Zając – rzecznik prasowy Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych przekazał informacje odnośnie przebiegu zwycięskiej bitwy pod Świerżami. Następnie uczestnicy weszli na teren kościoła, gdzie mogli zobaczyć zabytkową drewnianą dzwonnicę z XVIII w. a uczniowie PSP Nr 4 w Kozienicach na przykościelnym cmentarzu zapalili znicz. Następnie wszyscy przeszli na cmentarz z I wojny światowej w Świerżach Górnych i zapoznali się z przebiegiem walk, które miały miejsce ponad 100 lat temu. Tym razem uczniowie SKKT w Wólce Tyrzyńskiej zapalili znicz, ku pamięci tych co oddali własne życie za wolną Polskę. Kolejnymi punktami na trasie był rezerwat przyrody „Guść” a następnie, po przejściu od startu około 9 km, cmentarz ewangelicko-augsburski w Chinowie, skąd uczestnicy przejechali na parking leśny w Maciejowicach, gdzie leśnicy z Nadleśnictwa Kozienice już rozpalili ognisko i można było upiec kiełbaski i ogrzać się. W odległości około 150 m od parkingu znajdował się kolejny cmentarz z mogiłą poległych w I wojnie światowej, tym razem znicz zapalili przedstawiciele SKKT w Słowikach i Zajezierzu. Na zakończenie odbył się test turystyczno-krajoznawczo-historyczny, a najlepsi otrzymali nagrody ufundowane ze środków Gminy Kozienice, Oddziału PTTK w Kozienicach oraz Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, które wszystkim uczestnikom przekazało przewodnik „Szlak bitew, potyczek i miejsc pamięci narodowej gminy Kozienice" a najlepszym w teście ufundowali album „Kozienice lat wojny i okupacji ...". Przez cały czas była słoneczna przepiękna pogoda, a świeży śnieg zrobił nastrój zimowy.
Kolejna impreza z cyklu „Ku Niepodległej przez Puszczę Kozienicką II Rata – wiosna” już niebawem. Prosimy śledzić facebooka i stronę internetową PTTK Oddział w Kozienicach oraz media lokalne.
Przy okazji chciałem podziękować za dobrą współpracę:
- Kozienickiemu Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznych;
- Nadleśnictwu Kozienice;
- SKKT w Wólce Tyrzyńskiej, Słowikach i Zajezierzu wraz z opiekunami, uczniom PSP Nr 4 w Kozienicach, grupie turystów z Poniatowej, przedstawicielom Lubelskiego Klubu Turystyki Kolarskiej „Welocyped” oraz turystom indywidualnym z Kozienic i okolic a także tym którzy pomagali przy przeprowadzeniu testów i wydawaniu kiełbasek na ognisko.

Z turystycznym pozdrowieniem
Maciej Zając – PTTK Oddział Kozienice